O mnie

doktora antropologii kulturowej, adiunkta w IEiAK UAM, performerka fotograficzna, field recordist-ka.

2 lis 2010

dźwięki cmentarne: Miłostowo

01.11.2010: między 14.00 a 16.00. nagrania z cmentarza komunalnego Miłostowo mieszącego się pomiędzy ulicą Warszawską a Gnieźnieńską. to moja pierwsza wizyta na tym cmentarzu. znalazłam się na nim z wiadomych względów: od kilku lat co roku dokumentuję poznańskie cmentarze w Dniu Wszystkich Świętych. w tym roku przyszła kolej na Miłostowo. muszę przyznać, że to chyba najbardziej konwencjonalny cmentarz pod względem form nagrobków, zwłaszcza ich ozdabiania, choć oczywiście odnalazłam swoiste perełki (np. grób małej dziewczynki, na którym rodzice zostawili misia pluszowego, lakę barbie, aniołki, motylki i wiatraczki, czy też laurka z napisem love pozostawiona zapewne na grobie babci). cmentarzowi nie da się oczywiście odmówić specyfiki: z całą pewnością estetyczne wrażenie robią żydowskie nagrobki - przepiękne, najbardziej dramatyczne, smutne, pola do rozsypywania prochów, zakład kremacji ulokowany w starym forcie, no i oczywiście sam fakt tego, że cmentarz miłostowski jest rozproszony będąc niemal leśnym cmentarzem. zaskakująca jest w sumie różnica między nim a cmentarzem na Junikowie, który w okresie Wszystkich Świętych zamienia się także w jarmark (link). Miłostowo jest bardzo oszczędne pod tym względem. nie było kiełbasek, zapiekanek, ani lizaczków. niemniej z wizyty na Miłostowie jestem bardzo zadowolona, w końcu po dwóch latach nieudanych prób, ze względu na silny wiatr, udało mi się zrobić dokumentację foniczną Dnia Wszystkich Świętych.

1. W DRODZE NA CMENTARZ:

Photobucket

Trzy nagrania. Dwa pochodzą z przejść podziemnych pod ulicą Warszawską, pomiędzy pętlą tramwajową a torami kolejowymi oraz pomiędzy nimi i samym cmentarzem. dźwięki są bardzo charakterystyczne dla przejść podziemnych: głosy, kroki, szum (tłum ludzi przechodzących undergroundami był momentami imponujący). Trzecie nagranie to ambiens sprzed wejścia na cmentarz, dokładniej zaś spod jednej z budek, w której sprzedawano znicze i wiązanki.
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket

2. CMENTARNY AKORDEONISTA

Melodia grana na akordeonie przez pana, który siedział przy żydowskiej części cmentarza miłostowskiego.


Photobucket
Photobucket

3. CMENTARNY AMBIENS

Nagranie z miejsca pomiędzy polem do rozsypywania prochów a zakładem kremacyjnym. szum drzew, głosy i kroki ludzi, w tle melodyjka wygrywana na flecie, co jakiś czas piśnięcie jesiennego ptaka.

Photobucket


Photobucket

4. CMENTARNA PROCESJA

Dwa nagrania z uroczystej procesji przechodzącej przez główną cześć cmentarza. Nagranie modlitw w wykonaniu księży oraz wiernych oraz kazanie będące opowieścią na temat życia św. Cecylii.Photobucket

Photobucket
Photobucket

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe tylko szkoda, ze nie mozna posluchac bo juz Twoj limit bandwith jest wykorzystany :(
  Pozdrowienia
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że boxnet ma jakieś limity w odsłuchu...
   dźwięki można odsłuchać także na stronie the freesound project - to te linki download/geotagged.

   Usuń