O mnie

doktora antropologii kulturowej, adiunkta w IEiAK UAM, performerka fotograficzna, field recordist-ka.

12 lis 2009

parada świętomarcińska

11 listopada 2009: między godziną 14.00 a 15.00, ulica Św. Marcina w Poznaniu. 11 listopada to dzień imienin ulicy. co roku Św. Marcinem przechodzi uroczysta parada oglądana przez rzesze Poznaniaków/Poznanianek/Poznańczyków. w tymże czasie wszyscy napychają się tzw. rogalami Świętomarcińskimi. w cukierniach i na targach ulicznych jest ich wówczas najwięcej, ale w ciągu roku także można zjeść owe rogale. 
Do posłuchania cztery nagrania: pierwsze to początek parady świętomarcińskiej, która wystartowała ze skrzyżowania ulic Św. Marcin oraz Piekary (niemal spod kościoła Św. Marcina). Tłum ludzi ustawiał się wzdłuż ulicy co najmniej od godziny 13.00. Ci, którzy przyszli przed samym początkiem, nie zdołali wepchnąć się w tłum ludzi i pędem ( z rogalami w ustach, wózkami dziecięcymi, dziećmi na ramionach, pod pachami, bardzo zdenerwowani ruszyli dookoła fyrtla Alejami Marcinkowskiego, 27 Grudnia, by próbować zobaczyć paradę od ulicy Ratajczaka, Gwarnej, Kościuszki.

Drugie nagranie to dźwięki zbliżającej się parady (nagranie ze skrzyżowania Św. Marcina oraz Gwarnej). słychać bębny i przede wszystkim tłum ludzi.Kolejne dwa to dźwięki parady między ulicą Gwarną a miejscem docelowym czyli placem Zamkowym. Słychać muzykę produkowaną przez bębniarzy, platformy z megafonami oraz tłum ludzi.
ściągnij i zgeolokalizuj: TU oraz TU

autorem nagrań jest: Jarek Solecki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz