O mnie

doktora antropologii kulturowej, adiunkta w IEiAK UAM, performerka fotograficzna, field recordist-ka.

23 sie 2010

podwórko wieczorne

22.08.2010: około 20.00. trzy wieczorne ambiensy z kamienicznego podwórka przy ulicy Górna Wilda. uwielbiam to podwórko m.in ze względu na jego akustyczne właściwości. jest to podwórko obszerna studnia. jest oczywiście zabudowane dookoła, ale jednocześnie budynki kamienic nie są bardzo wysokie. dodatkowo kamienica znajduje się na wzniesieniu, a wobec czego na jej podwórku słyszalne są również dźwięki z ulic, czasem nawet z miejsc położonych kilka kilometrów dalej (o ile są to dźwięki głośne i wytworzone w miejscach także znajdujących się na wzniesieniach). podwórko posiada niezwykłą akustykę - dźwięk echoizuje.
wobec tego do posłuchania:
  • ambiens z kotem w tle: na nagraniu słyszalne są miauknięcia kota w łatki, o którym już pisałam w jednym ze wcześniejszych wpisów (kot wchodzi na teren, jak się okazuje, chwilowo zaginionego kamienicznego kota Czesia, który gdyby był, to z pewnością przegoniłby tego w łatki), kapanie z dachów, balkonów i rynien, głosy sąsiadów dochodzące zza otwartych okien, stuknięcia z wnętrza mojego mieszkania.
  • ambiens z samochodem dziadka-kamienicznika: tło dźwiękowe tworzą głosy sąsiadów, stuknięcia zmywanych talerzy, kapanie wody, szum samochodowy z Górnej Wildy, przejeżdżający motorek ulicą Poplińskich. w centrum znajduje się samochód (biały, wycyzelowany opel) starszego pana, którego nazywam kamienicznikiem lub dziadkiem kamienicznikiem, do którego należy kamienica obok, a której podwórko niegdyś stanowiło całość z podwórkiem kamienicy, w której mieszkam. dziadka kamienicznika poznałam w listopadzie - oglądałam dwa mieszkania w jego kamienicy. miał jednak zbyt wygórowane wymagania. dziadek jest postrachem dzieci sąsiadów a jego oczkiem w głowie jest jego samochód stojący w jedynym na podwórku garażu. na nagraniu słychać otwieranie drzwi garażowych, zapalnie silnika, wyjeżdżanie z podwórka i w końcu zamykanie garażu.
  • ambiens z suszarką do włosów w tle: szum suszarki tworzy tło dźwiękowe (w ostatnich sekundach nagrania słychać wyłączenie suszarki). ów dźwięk dochodził zza otwartego łazienkowego okna. prócz suszarki słychać kapanie, głosy sąsiadów, samochody. w połowie nagrania na plan pierwszy wybija się hałas przelatującego nad kamienicą samolotu.

Photobucket
download/geotagged 1-2-3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz